جمع‌آوری اطلاعات به هر روشی قابل انجام است. با این حال وقتی از منابع آزاد و در دسترس همگان صحبت به میان می‌آید، تغییراتی در کم و کیف روش‌ها ایجاد می‌شود. چرا که هدف دیگر «رسیدن به اطلاعات به هر قیمتی» نیست. محدودیت‌های اخلاقی و حرفه‌ای بر فرآیند‌ها اعمال می‌شوند و متخصص اوسینت بر حقوق صاحبان آثار، حریم خصوصی افراد و سایر الزامات کار دقت بیشتری به خرج می‌دهد.

با این حال اطلاعات داشتن از روش‌های جمع‌آوری اطلاعات، دست متخصصان اوسینت را در انتخاب روش‌های خلاقانه و کشف منابع عمومی ناشناخته باز می‌کند. به همین دلیل در ادامه رشته‌های مختلف جمع‌آوری اطلاعات از دیدگاه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا CIA را بررسی می‌کنیم.

  • HumInt

Humint یا Human Intelligence به اطلاعاتی اطلاق می‌شود که به اشخاص به صورت رو در رو جمع می‌کنند. برای مثال بازارگردی با هدف پیدا کردن یک کالای خاص یا قیمت خاص می‌تواند در این دسته جا بگیرد.

  • GeoInt

GeoInt یا Geospatial intelligence به معنای اطلاعاتی است که از عکس‌های ماهواره‌ای، عکس‌های هوایی و داده‌های نقشه و زمین استخراج می‌شود.

  • MASInt

MASInt یا Measurement And Signature Intelligence اطلاعات علمی و فنی است که از تحلیل کمی و کیفی داده‌های سنسورهای ویژه استخراج می‌شود. برخی نمونه‌های مَس اینت شامل اطلاعات رادارها، اطلاعات مربوط به استفاده از فناوری هسته‌ای، اطلاعات مربوط به سیستم‌های صوتی، اطلاعات مواد مصرفی صنعتی و روزانه، اطلاعات بازمانده‌ی تصادفات و برخوردها و بسیاری نمونه‌های دیگر می‌شود.

  • OSInt

OSInt یا Open Source Intelligence به معنای اطلاعاتی است که منابع عمومی استخراج می‌شود.

  • SigInt

SigInt یا Signal Intelligence اطلاعاتی است که از ابزارهای ارتباطی بی سیم استخراج می‌شود. تلفن‌ها، اینترنت‌های بی سیم و بسیاری ابزارهای امروزی دیگر ممکن است هدف این نوع حملات قرار گیرند. کشورهای پیشرفته میلیاردها دلار صرف تجهیزات شنود از این دست می‌کنند. از مشهورترین نمونه‌های این تجهیزات سامانه‌ی اشلون(Echelon) است که ایالات متحده و برخی کشورهای مشترک المنافع در ایجاد و استفاده از آن همکاری می‌کنند.

  • TechInt

TechInt یا Technical Intelligence اطلاعات فنی خاصی است که با تحلیل اسلحه و تجهیزات نیروهای نظامی مختلف به دست می‌آید.

  • CybInt/DNInt

این دو واژه مخفف Cyber Intelligence یا Digital Network Intelligence است. حیطه‌ی فعالیت این رشته، به فضای دیجیتال برمی‌گردد. این رشته خطرات و فرصت‌های بسیاری را به وجود آورده است. بزرگترین نمونه‌ی این خطرات، افشاگری‌های افرادی مثل ادوارد اسنودن است که پس از گذشت چند سال، هنوز هم حقایق بسیاری را از جاسوسی ایالات متحده افشا می‌کند.

  • FinInt

FinInt یا Financial Intelligence مربوط به اطلاعات کسب و کارها و شرکت‌هاست. این اطلاعات را می‌توان از اخبار، جراید، عکس‌های ماهواره‌ای، تبلیغات و هر نقطه‌ی دیگری که بتوان اطلاعات کسب و کار شرکت‌ها را دریافت استخراج کرد.

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه خود را ارسال کنید...