این مقاله ترجمه‌ای از پستی در سایت بلینگ کت تحت عنوان ” The Curious Case of David Jewberg, the Fake Senior Pentagon Russia Analyst ” است.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «سایت جامع» بلامانع است.

بخش ششم:


تأیید ساتر

ژوئن ۲۰۱۷، جوبرگ لینکی منتشر کرد به مصاحبه‌ی سرویس صدای آمریکای روسیه با کارشناس شناخته‌شده و آمریکایی روسیه یعنی دیوید ساتر، با این اظهارنظر/کامنت که ساتر دوست شخصی اوست. ساتر در فهرست دوستان دن راپوپورت در فیس‌بوک هم حضور داشت. تقریباً یک سال قبل در سپتامبر ۲۰۱۶، جوبرگ پستی درمورد معرفی کتاب ساتر در یک کتاب‌فروشی در واشنگتن منتشر و آنجا هم از ساتر به‌عنوان دوست خود یاد کرده بود. خود دیوید ساتر این پست را در فیس‌بوک لایک کرده بود.

پست فیس‌بوک دیوید جوبرگ درمورد رویدادی در یک کتابفروشی در منطقه‌ی واشنگتن با حضور دیوید ساتر.

پست فیس‌بوک دیوید جوبرگ که در آن دیوید ساتر را «دوست من» خوانده است.

وقتی ازطریق ایمیل از ساتر سؤال کردیم که آیا راپوپورت درواقع «دیوید جوبرگ» است، ساتر تأیید کرد.

«اطلاع دارم که دیوید جوبرگ اسمی مستعار برای دن راپوپورت است. دن دوست من است و هیچ مخالفتی با او نداشتم که مقاله‌ی مربوط به مصاحبه با VOA را بازنشر دهد.»

وی هم‌چنین خاطرنشان کرد که «با پس‌زمینه‌ی این بلاگ آشنایی نداشته است.»

درحالی‌که تعدادی از چهره‌های شناخته‌شده‌ی اپوزیسیون و کارشناسان روسیه می‌توانستند بگویند که ارتباطی میان «جوبرگ» و راپوپورت وجود داشت، ساتر روشن کرد که شخصیت جوبرگ مورد استفاده‌ی راپوپورت قرار گرفته است.

همراهان برخط جوبرگ

با خواندن نظرات موجود در پروفایل فیس‌بوک جوبرگ، الگویی به دست می‌آید که حاصل جریان منظم نظرات افراد واقعی و قابل‌اثبات در آمریکاست که از ادعاهای جوبرگ حمایت می‌کنند. هم‌چنین این افراد در تایم‌لاین فیس‌بوک جوبرگ یا گروه‌های مرتبط فیس‌بوک پست گذاشته و علت غیبت‌های موقتی او را توضیح می‌دادند، مثل وقتی که جوبرگ موقتاً از حضور در شبکه‌های اجتماعی منع شده بود. با پیگیری صفحات این افراد معلوم شد که همگی آنها در ارتباط داشتن با یک شخص اشتراک دارند: دن راپوپورت.

به‌ویژه یکی از روابط جالب با جوبرگ، بن اندرسون[۱] است، یک ستوان-فرمانده‌ی فعال در نیروی دریایی آمریکا. آن‌طور که از لینکدین و دیگر مراودات او برمی‌آید، اندرسون دوست شخصی راپوپورت است. بن اندرسون روز ۲۵ ژانویه‌ی ۲۰۱۶، در پروفایل فیس‌بوک «دیوید جوبرگ» به زبان روسی چنین پستی گذاشته است:

«خوانندگان عزیزِ دیوید. او از من خواسته تا شما در جریان بگذارم که نمی‌تواند پست گذاشته یا حتی به پیغام‌هایتان پاسخ دهد. بااین‌وجود ایمیلش به آدرس major.jewberg@gmail.com کاملاً فعال است. او ۲۳ فوریه‌ی ۲۰۱۶ به فیس‌بوک برمی‌گردد.»

پست فیس‌بوک ژانویه‌ی ۲۰۱۶ اندرسون که در آن پیغامی از دیوید جوبرگ را به خوانندگانش می‌رساند.

رسانه‌ی نیروی دریایی آمریکا تأیید کرد که پروفایل فیس‌بوک استفاده شده برای گذاشتن پیغام در تایم‌لاین دیوید جوبرگ، به بن اندرسون تعلق دارد، اما تصریح کرد که نظرات اندرسون نمایانگر موضع نیروی دریایی آمریکا نیستند. دفتر این رسانه هم‌چنین اعلام کرد که صفحه‌ی لینکدین موجود به‌نام بن اندرسون که تأیید و ستایش پرآب‌وتاب از طرف دن راپوپورت را نشان داده بود («من از بن الهام گرفته‌ام، و امیدوارم بچه‌هایم مثل او بزرگ شوند…») نیز به او تعلق دارد.

تقدیرنامه‌ی لینکدین از طرف دن راپوپورت برای اندرسون.

[امیل سیمیونوف: بن توانایی‌های رهبری قدرتمندی دارد که با درک عمیق او از مسائل مالی/اقتصاد ترکیب شده است. وی هم‌چنین عضو باانگیزه‌ی تیم و بسیار وقت‌شناس است.

دن راپوپورت: من اخیراً بن اندرسون را ملاقات کردم، اما حس می‌کنم که انگار سال‌هاست او را می‌شناسم. بن، مهندس هسته‌ای، یکی از باهوش‌ترین افرادی است که می‌شناسم. او درک عمیقی از تاریخ، ژئوپولیتیک، فلسفه و مذهب دارد. تشنه‌ی آموختن و دانستن دیدگاه‌های مخالف است. به‌علاوه میل اخلاقی شدیدی دارد تا به خانواده، دوستان و کشورش کمک کند. من از بن الهام گرفته‌ام، و امیدوارم بچه‌هایم مثل او بزرگ شوند.]

اندرسون به درخواست‌های ما برای اظهار نظر پاسخی نداد.

نوامبر ۲۰۱۷، کارگزار مخصوصِ سرویس تحقیقات جنایی نیروی دریایی در ایمیلی به این گزارشگر اطلاع داد که سرویس مذکور در حال انجام تحقیقی در ارتباط با فرمانده‌ی نیروی دریایی، بن اندرسون درمورد «جا زدن احتمالی خودش به‌جای مقام رسمی وزارت دفاع» است.

 بسیاری از گردهمایی‌های اجتماعی که جوبرگ در آنها «شرکت کرده» و اکثر حامیان زبانی او در فیس‌بوک، با سازمان‌هایی ارتباط دارند که راپوپورت نیز عضو آنهاست، ازجمله یک شعبه‌ی محلی فریماسون.

مثلاً راپوپورت، «دیوید جوبرگ» را در چند پست فیس‌بوک متعلق به نشست‌های فریماسون منطقه‌ی واشنگتن تگ کرده است، و خود جوبرگ تعدادی از پست‌ها و عکس‌های نشست‌های فریماسون در واشنگتن و مقاله‌ی سایت jewbergslist.com درمورد فریماسونری را به اشتراک گذاشته است.

نمونه‌ای از هم‌پوشانی در روابط اجتماعی میان «جوبرگ» و راپوپورت را می‌توان درمورد راب میچل[۲] مشاهده کرد، یک سرهنگ وظیفه‌ی فعال ارتش آمریکا و عضو فریماسون. در عکس زیر، دیوید جوبرگ به «دوست، همکار و برادر من» راب میچل، به‌خاطر سرهنگ شدنش تبریک می‌گوید.

پست فیس‌بوک دیوید جوبرگ که در آن به «دوست، همکار و برادرش» به‌خاطر ترفیع نظامی‌اش تبریک می‌گوید.

جوبرگ تلاش کرد تا اعتبار خود را با ارجاع مدام به تعدادی از دوستان راپوپورت که آشکارا درجات نظامیشان را جار می‌زدند، افزایش دهد، مثل دیمیتری مینین و اریک کونووالوف. این دوستان عکس‌ها و محتویات دیگری را هم منتشر می‌کردند که به جوبرگ برمی‌گشت، انگار که او یک شخص واقعی بود، مثل پست فیس‌بوک مارس ۲۰۱۶ متعلق به اریک کونووالوف که گروهی از سربازان را با این عبارت نشان می‌دهد، «این روز قشنگ یادته دیوید؟ خیلی بهمون خوش گذشت داداش!»

پست فیس‌بوک اریک کونووالوف یه دیوید جوبرگ این برداشت را ایجاد می‌کند که آنها با هم در ارتش خدمت کرده‌اند.

بسیاری از این افراد که برای تبدیل جوبرگ به شخصی واقعی و صاحب روابط گسترده مورد استفاده قرار گرفتند، دوستان راپوپورت بوده و در حلقه‌های اجتماعی او حضور داشتند، ازجمله حضور در همان شعبه‌ی محلی فریماسون. این افراد در واشنگتن دی.سی یا حوالی آن زندگی می‌کردند، اما یکی دیگر از افراد متصل به راپوپورت، که شاید مهم‌ترین نقش را در ایجاد مشروعیت جعلی برای «مقام پنتاگون» داشت، استیو فرو است که از چهره‌ی او برای نشان دادن جوبرگ استفاده می‌شد.

دیوید جوبرگ خودش را با همان عکسی نشان می‌دهد که استیو فرو در سال ۲۰۱۲ بارگذاری کرده بود.

دیوید جوبرگ خودش را با همان عکسی نشان می‌دهد که استیو فرو در سال ۲۰۱۲ بارگذاری کرده بود.

بالا: صفخه‌ی فیس‌بوک استیو فرو که عکس ۲۰۱۲ او را نشان می‌دهد. پایین: کُمسُمولسکایا پراودا[۳] عکسی از دیوید جوبرگ را به اشتراک گذاشته که همان عکس متعلق به صفحه‌ی فیس‌بوک فرو است.

استیو فرو که در حال حاضر در تگزاس زندگی می‌کند، وقتی همراه دن راپوپورت به دانشگاه هوستون می‌رفت، در انجمن اخوت سیگما آلفا اپسیلون، برادر او بود. این دو هنوز در فیس‌بوک با هم در ارتباطند.

پست عمومی فیس‌بوک دن راپوپورت که ارتباط او را با استیو فرو، چهره‌ی دیوید جوبرگ نشان می‌دهد.

[دن راپوپورت: آیا این عکس چیزی را به یاد کسی نمی‌آورد؟آیا کس دیگری از قلم نیفتاده یا تگ نشده است؟

استیو فرو: چه اتفاقی برای آن انگشت معروف افتاد؟ اگر بود جاسوئیچی فوق‌العاده‌ای می‌شد…]

پست عمومی فیس‌بوک دن راپوپورت که ارتباط او را با استیو فرو، چهره‌ی دیوید جوبرگ نشان می‌دهد.

همان‌طور که در بخش قبلی این تحقیق دیدید، تعدادی از عکس‌های صفحه‌ی فیس‌بوک دیوید جوبرگ در صفحه‌ی فرو هم وجود داشت.

۱۸ سپتامبر ۲۰۱۷، استیو فرو در تماسی تلفنی با این خبرنگار، هرگونه اطلاعی از وجود «دیوید جوبرگ» را انکار کرد. فرو به ایمیل من که حاوی سؤالات جزئی‌تری درمورد «دیوید جوبرگ» و عکس‌های فرو روی کارت‌های شناسایی نظامی جعلی بود پاسخی نداد. بااین‌وجود، به‌محض تماس او با محقق بنده، تعدادی از عکس‌های مورداستفاده‌ی جوبرگ دیگر در صفحه‌ی فیس‌بوک فرو دیده نمی‌شدند.

هیچ‌یک از دوستان راپوپورت/جوبرگ که در این بخش به آنها اشاره شد، اظهارنظری درمورد این تحقیقات نکردند.

[۱] Ben Anderson

[۲] Robb Mitchell

[۳] Komsomolskaya Pravda

 

پایان قسمت ششم

مترجم: ر.سپهر

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه خود را ارسال کنید...