این مقاله ترجمه‌ای از پستی در سایت بلینگ کت تحت عنوان ” The Curious Case of David Jewberg, the Fake Senior Pentagon Russia Analyst ” است.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «سایت جامع» بلامانع است.

بخش چهارم:


چگونه یک مقام رسمی پنتاگون ساخته شد؟

کارمانوف، ارتباط راپوپورت را کشف می‌کند

نوامبر ۲۰۱۵، یک وبلاگ‌نویس روسی ساکن چین به نام روسلان کارمانوف بلاگی طولانی و پر از ناسزا منتشر کرد با عنوان «زندگی و روزگار دیوید جوبرگ» که در آن ادعای مقام رسمی و قانونی بودن جوبرگ را به سخره گرفته، از آنچه ساده‌لوحی چهره‌های اپوزیسیون روسیه می‌پنداشت، اظهار شگفتی کرد، و تعاملات برخط خود با «دیوید جوبرگ» را که چند هفته قبل از انتشار این بلاگ صورت گرفته بود، به‌صورت مستند عرضه نمود.

بازنشر پست وبلاگ نوشته شده توسط روسلان کارمانوف.

«دیوید جوبرگ» تلاش کرد کارمانوف را متقاعد کند که واقعی است، بااین‌وجود وبلاگ‌نویس روس بر این باور بود که شخصیت «جوبرگ» تسط فعال(یا فعالان) ضدّ پوتین، احتمالاً در اوکراین و با حمایت هم‌فکرانشان در آمریکا ساخته و پرداخته شده است. جوبرگ سعی کرد با به اشتراک گذاشتن عکس‌هایی از شماره‌ی جدید نیویورک تایمز، رسیدهای استارباکس متعلق به واشنگتن دی.سی، و یک سلاح گرم با صفحه‌ی فیس‌بوکش در پس‌زمینه، واقعی بودن خود را اثبات کند، تمامی آنها هشدار منتشرش کن خطاب به کارمانوف را نشان می‌دادند. بااین‌حال این وبلاگ‌نویس روس متقاعد نشد.

اثبات وجود که جوبرگ برای کارمانوف تهیه کرده.

اثبات وجود که جوبرگ برای کارمانوف تهیه کرده.

اثبات وجود که جوبرگ برای کارمانوف تهیه کرده.

پست وبلاگ کارمانوف که به جوبرگ اختصاص یافته بود (آخرین به‌روزرسانی ۲۰۱۷)، اسکرین‌شاتی از هشداری را هم نشان می‌داد که وی ازجانب این «مقام پنتاگونِ» خشمگین دریافت کرده بود.

ایمیل ارسال شده به کارمانوف ازطرف جوبرگ. [بهتر است مراقب باشی. پیدایت خواهم کرد.]

جوبرگ حق داشت برنجد، چراکه پست وبلاگ کارمانوف درمورد او هنوز هم درمیان نتایج برتر گوگل در پاسخ به جستجوی «دیوید جوبرگ» قرار دارد. بااین‌وجود، علیرغم بهینه‌سازی مناسب موتور جستجو، پست بلاگ نوامبر ۲۰۱۵ اندکی از اهمیت جوبرگ کم کرد، که البته در سال بعد اوج گرفت.

پاسخ از major.jewberg@gmail.com ارسال شده بود، آدرسی که جوبرگ همه‌جا به‌عنوان آدرس ایمیل خودش اعلام کرده بود.

درمورد دیگری در دسامبر ۲۰۱۵، (که به لطف دنبال‌کنندگان جوبرگ که آن را در یک گروه ضدّ پوتین به اشتراک گذاشته بودند، هنوز در اینترنت در دسترس است) «جوبرگ» به‌طور علنی درخواست کرد که کارمانوف بابت پست وبلاگش عذرخواهی خود را به‌شکل عمومی اعلام کند(و حرفش را پس بگیرد)، وگرنه مجازات می‌شود.

دن کی. راپوپورت کیست؟

کارمانوف کاری بیش از شرح داستان یک «مقام پنتاگون» اهل دعوا انجام داد، وی ارتباط این مقام رسمی با فردی بسیار واقعی در واشنگتن را نیز مستند کرد: دن کی. راپوپورت، یک مدیر مالی آمریکایی برجسته‌ی متولد شوروی که خانواده‌اش در زمان کودکی او به آمریکا مهاجرت کرده بودند. راپوپورت آن‌طور که در مصاحبه‌ی اخیرش گفته، سال‌ها در روسیه مشغول کار بود تا احساس کرد که باید این کشور را به‌خاطر حمایتش از اپوزیسیون داخلی ترک کند.

آن‌طور که اسناد کارمانوف نشان می‌دهند، راپوپورت فعالانه از اعتبار برخط جوبرگ حمایت می‌کرده است. به‌ویژه، عکس‌هایی از مردی منتشر کرده که او را به‌عنوان «دیوید جوبرگ» شناسایی کرده است (عکس‌هایی از همان مردی که در پروفایل فیس‌بوک جوبرگ نشان داده شده بود)، راپوپورت او را آشنایی شخصی نامیده که چند سالی است می‌شناسدش.

پست فیس¬بوک دن راپوپورت که عکسی از «دیوید جوبرگ» را درحال صحبت کردن در یک عروسی نشان می‌دهد. این مرد درواقع استیو فِرو است، دوست کالج راپوپورت که در تگزاس زندگی می‌کند.

پست فیس¬بوک عمومی دن راپوپورت درمورد اینکه چگونه دیوید جوبرگ داشت درمورد «دزدیدن گربه¬ها از سومالی» صحبت می¬کرد.

برای اینکه بفهمیم چرا راپوپورت به شخصیت جوبرگ علاقمند است، بهتر است برخی واقعیت‌های اساسی را درمورد زندگینامه‌ی او بدانیم.

راپوپورت سال ۱۹۷۰ در ریگا[۱] متولد شد، و در ۱۹۷۸ هنگامی که پدرش ولادیمیر راپوپورت، مهندس ژئوتکنیک شغلی در هوستون به‌دست آورد، به همراه خانواده‌اش به تگزاس نقل مکان کرد. پس از آنکه راپوپورت در آمریکا رشد یافت، سال ۱۹۹۱ مدرک لیسانس خود را از دانشگاه هوستون دریافت نمود.

همان‌طور که در حساب‌های کاربری متعدد راپوپورت ازجمله در لینکدین خودش ذکر شده، او بعد از دانشگاه چند سال به‌عنوان شریک مدیریتِ CentreInvest Securities (CiS) که در مسکو مستقر بود، کار کرد؛ جایی که او درجریان مدیریت محدود شعبه‌ی نیویورک شرکت، معاملات برون-مرزی متعددی را به نمایندگی از شرکت‌های روسی و سرمایه‌گذاران نهادهای بین‌المللی به سرانجام رسانید.

براساس SEC[۲] (کمیسیون امنیت و معامله)، از حدود سال ۲۰۰۳ تا اواخر نوامبر ۲۰۰۷، CI-Moscow و راپوپورت به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم، سرمایه‌گذاران آمریکایی را ترغیب کرده‌اند تا بدون ثبت‌نام به‌عنوان دلال-کارگزار -که طبق ماده‌ی ۱۵(الف) از قانون معامله لازم است- یا تهیه‌ی ملزومات معافیت مالیاتی، به خرید و فروش سهام‌ کم‌معامله‌ی شرکت‌های روسی بپردازند. SEC به‌علت عدم رعایت روند اداری مصوّب این کمیسیون، علیه راپوپورت حکم پیش‌فرضی صادر نمود. سال ۲۰۱۲، دیوید سنتل قاضی دادگاه ناحیه با درخواست تجدیدنظر راپوپورت موافقت کرد و حکم پیش‌فرض را لغو نمود، تصمیمی که ناتوانی SEC از اجرای قوانین خودش را نشان می‌داد. درنهایت، در سال ۲۰۱۳، راپوپورت پیشنهاد حل‌وفصل را به SEC ارسال کرد، که توسط این کمیسیون پذیرفته شد. طبق این پیشنهاد، راپوپورت از فعالیت به‌عنوان دلال سهام پنی منع شده و مجبور شد ۶۸،۴۰۲ دلار غرامت به خزانه‌داری آمریکا پرداخت کند.

دن راپوپورت رئیس Rapoport Capital LLC است، یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر که متخصص سرمایه‌گذاری در مراحل اولیه است. وی در اواخر سال ۲۰۱۶ از واشنگتن دی.سی به کیف نقل مکان کرد.

اخیراً، راپوپورت در اوایل سال ۲۰۱۷ در آمریکا برای مدت کوتاهی در مرکز توجه رسانه‌ها قرار گرفت، یعنی وقتی که خبرگزاری‌های مختلف گزارش دادند که ایوانکا ترامپ[۳] و جیرد کوشنر[۴] در عمارتی در واشنگتن ساکن شده‌اند که قبلاً به راپوپورت و خانواده‌اش تعلق داشته است. هم‌چنین راپوپورت در موقعیت‌های متعددی ادعا کرد که برای کمپین‌های ریاست‌جمهوری رامنی و جِب بوش[۵]، کار کرده است.

پست عمومی فیس‌بوک راپوپورت که توضیح می‌دهد چطور با کارمندان رامنی در سال ۲۰۱۲ کار می‌کرده است.

[دونالد ترامپ: دن راپوپورتِ لیبرال احمق فکر می‌کند که من رئیس‌جمهور افتضاحی هستم! انگار من واقعاً اهمیتی می‌دهم که او چه فکری می‌کند!بازنده

دن راپوپورت: من حامی اوباما نبودم، بلکه سال ۲۰۱۲ علیه او با رامنی کار کردم، اما با یک بازنگری {می‌توان گفت} درمجموع BO (نام سگ خانواده‌ی اوباما) رئیس‌جمهور فوق‌العاده‌ای بود[۶]]

پست عمومی فیس­بوک راپوپورت که توضیح می­دهد چگونه او سال ۲۰۱۲ به­عنوان «مشاور سیاست خارجی» برای میت رامنی در کمپین ریاست­جمهوریش و هم­چنین درجریان کمپین ابتداییِ سال ۲۰۱۶ جمهوری خواهان برای جب بوش کار کرده است. هیچ­یک از کمپین­های اشخاص مذکور نتوانستند ادعاهای راپوپورت را تأیید کنند.

وقتی با نمایندگان کمپین‌های بوش و رامنی تماس گرفتیم، پاسخ دادند نمی‌توانند تصدیق کنند که راپوپورت در کمپین‌های آنها کار کرده است.  شاید علتش این باشد که نقش خود خوانده‌ی او به‌عنوان مشاور دو کاندیدا، آن‌قدر چشم‌گیر نبوده که دیگر کارمندان از آن خبر داشته باشند. ویل ریتر[۷]، که به رامنی و کمپینش نزدیک است، در گفتگویی تلفنی به ما گفت که نه او نه هم‌کاران سابق، راپوپورت را به یاد نمی‌آورند. یکی از کارمندان جب بوش نیز، همان‌طور که در تعاملات زیر دیده می‌شود به ما گفت که راپوپورت در این کمپین کار نمی‌کرده است.

 [اُلسکی، درخواست شما توسط دنی دیاز به من فوروارد شد. دن اپوپورت کارمند کمپین ۲۰۱۶ جب نبوده است.

کریستی کمپبل

دفتر ریاست جب بوش

موضوع: درخواست رسانه‌ای: آیا دن ک راپوپورت توسط کمپین ۲۰۱۶ جب بوش به کار گرفته شده بود؟

قابل توجه دنی دیاز، اسم من الکسی کوزمنکو[۸] است و در واشنگتن دی.سی روزنامه‌نگار هستم. می‌توانید برخی از مقالات اخیرم را در اینجا پیدا کنید: http://voanews.com/author/24867.html

وقتب بر روی تحقیقات مستقلی مربوط به سیاست خارجی آمریکا کار می‌کردم، به سخنانی برخورد کردم مبنی بر اینکه فردی به نام دن ک راپوپورت، سمتی به‌عنوان «مشاور سیاست خارجی» برای کمپین ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ جب بوش داشته است.

لطفاً نظر دهید که آیا دن ک راپوپورت واقعاً در هیچ جایگاهی برای کمپین ریاست جمهوری جب بوش کار می‌کرده است یا خیر.

می‌توانید با ۲۰۲۵۴۹۲۰۶۸ با من تماس بگیرید.

بی‌صبرانه منتظر پاسخ شما هستم.

با احترام

الکسی کوزمنکو]

کارمند جب بوش می‌گوید که راپوپورت در استخدام کمپین ریاست‌جمهوری دولت سابق در سال ۲۰۱۶ نبوده است.

[۱] Riga

[۲] Securities and Exchange Commission

[۳] Ivanka Trump

[۴] Jared Kushner

[۵] Romney and Jeb Bush

[۶]  ظاهراً منظور راپوپورت این است که درمقایسه با ترامپ، حتی سگ اوباما را که طرفدارش هم نبوده، برای ریاست‌جمهوری مناسب‌تر می‌داند. [مترجم]

[۷] Will Ritter

[۸] Oleksiy Kuzmenko

پایان بخش چهارم

مترجم: ر.سپهر

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه خود را ارسال کنید...