تورنت بستری برای اشتراک گذاری مستقیم فایل بین رایانه‌های مختلف از طریق اینترنت است. تورنت را یک توسعه‌ دهنده‌ در سال ۲۰۰۱ معرفی کرد. از آن زمان این بستر توسعه پیدا کرده و به منبعی برای اشتراک گذاری فایل‌هایی از قبیل فیلم‌های هالیوود، بازی‌های کرک شده‌، کتاب‌ها و مجلات بزرگسالان، نرم‌افزارهای گران‌قیمت و چیزهای دیگر تبدیل شده است. بسیاری از دولت‌ها امروزه کمر همت به نابودی این بستر بسته‌اند، با این حال هر بار که یکی از سایت‌های تورنت بسته می‌شود، سایت‌های دیگری به جایش رشد می‌کند. به این ترتیب این شبکه روز به روز گسترش پیدا کرده و بر قابلیت‌هایش افزوده می‌شود.

تورنت در لغت به معنای سیل یا جریان آب است. در اصطلاح مد نظر ما تورنت به پرونده‌هایی اطلاق می‌شود که اطلاعات فایل درخواستی را در خود دارند. با بازکردن این فایل‌ها در یک کلاینت (یا نرم‌افزار تورنت) اطلاعات حاوی آن‌ها خوانده‌شده و محتوای قابل دانلود نشان داده می‌شوند. شبکه‌ی تورنت کلاینت را به کاربرانی که این فایل را در رایانه‌ی خود به اشتراک گذاشته‌اند متصل کرده و دانلود آغاز می‌شود. فایل دانلود‌شده، به نوبه‌ی خود در شبکه به اشتراک گذاشته شده تا کاربران با سرعت بیشتری امکان دانلود داشته باشند.

فایل‌های تورنت در عمل از چند کیلوبایت تجاوز نمی‌کنند. با این حال، اگر در همین لحظه کسی به دنبال دانلود تورنت باشد، احتمالا به جای یک فایل تورنت، به یک لینک طولانی به نام مگنت (Magnet) خواهد رسید که کلاینت تورنت با استفاده از این لینک، اطلاعات فایل تورنت را از شبکه دریافت کرده و دانلود را شروع می‌کند.

سایت‌های تورنت پایگاه‌های داده بسیاری از فایل‌های چند کیلوبایتی تورنت هستند که اشخاص می‌توانند با جستجو در آن فایل مورد نظر خود را پیدا کرده و تورنت آن فایل یا لینک مگنت مربوط به آن را از آن سایت دریافت کند. تعداد این فایل‌ها به میلیون‌ها عدد می‌رسد. بسیاری از این تعداد فایل هم دیگر قابلیت دانلود ندارند. چرا که هیچ کس در شبکه فایل مربوط به آن‌ها را به اشتراک نمی‌گذارد. به همین دلیل بدون وجود این سایت‌ها که فایل‌های تورنت را فهرست‌کرده و دائما سلامت آن‌ها را بازبینی می‌کنند، استفاده از تورنت تجربه‌ی لذت‌بخشی نخواهد بود.

پایگاه داده های تورنت

برای استفاده از تورنت با هدف دانلود فایل لازم است که یک کلاینت بیت‌تورنت در کامپیوتر وجود داشته باشد. نرم‌افزارهای زیادی در این زمینه هستند و به سادگی می‌توان با استفاده از گوگل به آن‌ها رسید. در مرحله‌ی بعد، باید به دنبال فایل مورد نظر رفت. برخی نرم‌افزارها خود جستجوگر ذاتی دارند و کار را برای یافتن تورنت ساده می‌کنند. با این حال تمام این جستجوگرها، تمام تورنت‌ها را جستجو نمی‌کنند. بعضا لازم است برای یافتن یک فایل قدیمی‌تر یا یک فایل خاص، از چندین جستجوگر تورنت استفاده شود. در مرحله‌ی آخر هم فایل مربوطه با پسوند .torrent را دانلود کرده و آن را با کلاینت تورنت باید اجرا کرد. در حالت دیگر می‌توان لینک مگنت را کپی کرده و در محل مربوطه در نرم‌افزار وارد کرد. باقی کارها را نرم‌افزار به صورت خودکار انجام می‌دهد.

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه خود را ارسال کنید...